Universitede Egitim Veren Akademisyenler

Eylül 2, 2019 0 Yazar: admin

Üniversitede Eğitim Veren Akademisyenler
Akademisyen sözcük anlamı olarak üniversitelerde ders veren eğitimci demektir. Akademisyen olabilmek için öncelikle herhangi bir üniversitenin lisans öğrenimini tamamlamak gerekir. Daha sonra YDS (Yabancı Dil Sınavı) adı verilen İngilizce yazılı sınavdan ve ALES ( Akademik Lisansüstü Eğitimi Sınavı)’den yeterli puanları almış olmak gerektir. Bunun yanı sıra ilgili bölümden iki yıl süreli yüksek lisans eğitimi tamamlandıktan sonra doktora eğitimine başlayıp bunu da başarılı bir şekilde bitirmek gerekir. Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra uzman unvanı alınır. Doktora eğitimi sonrasında ise doktor unvanı alınır.
Üniversitedeki Akademik Kadrolar
Üniversitelerde akademik kadroların temelini araştırma görevlisi denilen asistanlık oluşturmaktadır. Araştırma görevlisi olmak için öncelikle lisans eğitimini tamamlayıp YDS ve ALES gibi sınavlardan yeterli puanı alarak üniversiteler tarafından verilen ilanlara başvurup ilk on kişi içerisine girmek; bir sonraki aşamada ise lisans ortalamasının yüksek olması ve üniversitenin yapmış olduğu mülakat denilen sözlü sınav ya da yazılı bilim sınavından geçmiş olmak gerektir. Bunun yanı sıra üniversitede okutman, öğretim görevlisi, Yardımcı doçent ya da değişen ismi ile doktor öğretim üyesi, doçent ve profesör gibi unvanlar da vardır. Araştırma görevlileri genel olarak derslere girmezler. Ancak diğer unvana sahip olan akademisyenler derse girmekle yükümlüdür. Doktora eğitimini başarı ile bitirdikten sonra doktor öğretim üyesi unvanı ile derslere girer. Daha sonra gerekli makale ve dil sınavı puanı gibi şartları sağladıktan sonra doçent ve sonra profesörlüğe yükseltilir.
Üniversite Eğitiminde Akademisyenlerin Rolü
Üniversiteler bilim üreten ve başta bilim adamı olmak üzere doktor, mühendis, öğretmen gibi çeşitli meslekleri yapan kişileri yetiştiren kurumlardır. Bu kadar önemli kurumlarda ders veren eğitmenlerin yani akademisyenlerin de donanımlı kişiler olmaları önem taşımaktadır. Çünkü üniversiteler bir ülkenin kalkınmasına öncülük edecek en önemli kuruluşlardır. Bu nedenle akademisyenlerin de kendilerini sürekli olarak güncelleştirmeleri ve alanları ile ilgili çok sayıda makale, kitap, sempozyum gibi çalışmaları en iyi şekilde yerine getirmelidir. Aynı zamanda akademisyenlerin adaletli bir şekilde davranmaları ve öğrenciler ile birer arkadaş gibi geçinmelidir. Buradan mezun olan öğrenciler de yurdun çeşitli yerlerine atanarak çalışmaya başlayacaklardır. Bu nedenle akademisyenler üniversitelerde çok önemli yerleri bulunmaktadır.

hack forum alfa shell recovery shell
cami halısı cami halısı cami kapısı Cami Süpürgesi Cami Halısı Cami Halısı çiğköfte

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat ofis taşıma evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat