Yapıcı Sohbet Etmenin Önemi

Ağustos 30, 2019 0 Yazar: admin

Yapıcı Sohbet Etmenin Önemi
Sohbet ederken yapıcı olmaya çalışmak, karşımızdaki kişi ya da kişilere olan saygıyı da gösterir. Sohbet esnasında takınılan tutum ve davranışlar, sohbetin sürekliliğini ve sohbetin kalitesini belli eder. Sohbet esnasında sadece kendi fikir ve düşüncelerini savunmak, zıt görüşlere sağır olmak ve her görüşe tepki vermek sohbetin ömrünü kısaltacağı gibi saygınlığı da düşürür.
Sohbette kendi fikirlerimizi savunabileceğimiz gibi karşı tarafın da fikirlerine saygı duymak gerekir, bu durum kendi fikir ve düşüncelerimize de saygınlığı arttırır. Sadece aynı görüş ve fikirde olan insanlar sohbet etmez, birçok kaliteli ve sürekli sohbeti oluşturan konular, farklı görüşlerden de meydana gelebilmekte. Bunu ise ancak yapıcı ve uyumlu sohbet ederek sağlayabiliriz. Yapıcı sohbette verilecek önem tartışmaya girmeden kendi fikirlerini sunarken karşıdaki fikirlere de saygı gösterebilmektir veya ortada farklı görüşlere karşı kişiler arasında uyumu sağlayabilmektir. Sohbetin önemi bu şekilde ortaya çıkar.
Sohbette Fikir Alışverişinde Bulunmak
Sohbette yapıcı olmayı sağlayan en önemli unsur, farklı fikirlere açık olmaktır. Farklı fikirlere açık olan insanlar; sohbetin konusundan sapmadan ve sohbetin akıcılığını bozmadan yapıcı bir tutum ile tartışma yaratmadan orta yolu bulmaya çalışırlar. Orta yolu bulmaya çalışırlarken, bir yandan da karşı tarafın fikirlerini kendi fikirleri ile karşılaştırmaya çalışır, bunun sonucunda da yeni fikirler edinerek ufkunu genişletir. Bilgiye aç olmak, her türlü görüşten edinilecek fikirden geçer. Bu da her türlü görüşe açık olmanın gerektiğini gösterir. Akıcı ve yapıcı sohbeti sağlamaktır. Sohbette konu, yapı, akıcılık, gerçekçilik ve daha birçok unsur sohbetin temel yapılarındandır.
Sohbette akıcılık sağlanmak isteniyorsa, sohbet ortamında bulunan kişilerin uyumlu bir şekilde sohbete dahil olması gerekir. Sohbete katılan bireyler, sohbete dahil olurken, sohbetin akıcılığına engel olacak davranışlardan kaçınılmalıdır ve sohbet esnasında yaşanılan görüş ayrılıklarına karşı yapıcı bir tutum ile sohbetin devam edilmesi sağlamalıdır. İnsanlar arasında herhangi bir olumsuz durum söz konusu olduğunda, orta yolu bularak yapıcı davranışlar sergilemek toplum içinde yapılabilecek en güzel ve örnek gösterilebilecek davranışlar arasındadır. Birey yapıcı sohbet ederek; kendisine ve fikirlerine olan saygınlığını arttırır. İnsanlar arasında iletişimi sürekli sağlayabilmenin yolu, yapıcı ve akıcı bir sohbet sağlamaktan geçer.

hack forum alfa shell recovery shell
cami halısı cami halısı cami kapısı Cami Süpürgesi Cami Halısı Cami Halısı çiğköfte

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat ofis taşıma evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat